Počítač do školy

Počítač do školy

České školy mají nyní výjimečnou příležitost aktualizovat své školní IT vybavení za využití evropských dotačních prostředků.

Způsob výuky se změnil a s ním i požadavky na IT vybavení pro učitele a žáky

Proto jsme pro vás připravili přehledného průvodce, který vám krok za krokem poradí, jak si vybrat správné zařízení a začlenit ho do vzdělávání u vás ve škole.

Stáhnout Průvodce výběrem zařízení
Změnil se způsob výuky, teď je čas se podívat na zařízení

Dotyk

Většina mobilních zařízení je dnes dotykových. A to nejenom tablety, ale i notebooky. A samozřejmě jako vždy platí – využívejte nové funkce tam, kde vám to přinese něco nového či ušetří drahocenný čas. V ideálním případě obojí.

Velký boom zažívají online školní tabule. A třeba u nich právě mnoho učitelů poznalo výhodu dotykové obrazovky nebo ještě lépe, digitálního pera. A tak stovky škol, které doposud v těchto technologiích neviděly smysl, najednou poznaly nové scénáře využití, a kdo z učitelů někdy zkusil digitální pero, nechce jinak.

Bezdrátová výuka

Dlouhou dobu platilo, že pokud chci něco ukazovat ve škole na interaktivní tabuli nebo projektoru, musím takový materiál pustit na počítači, který je na katedře. Proč? Protože tam přece končí ten kabel od projektoru, do kterého je počítač nebo notebook zapojen. Tak to už také pár let neplatí!

Dnes téměř všechny nové projektory střední třídy mají v sobě zabudovanou podporu pro bezdrátovou projekci a stejně tak ji má i většina nových zařízení. Je ale jasné, že pokud vaše stávající projektory tuto funkci nemají, nebudete je měnit. A ani to není potřeba – stačí k nim dokoupit malou „kouzelnou“ krabičku s názvem Wireless Display Adapter a na váš stávající projektor nebo interaktivní tabuli bude možné přenášet obraz i zvuk bezdrátově. Takže konečně budete mít volnost pohybu po třídě, mít možnost být mezi dětmi, a přesto jim promítat zrovna to, co potřebujete.

Systém, co pomáhá

Stále mnoho učitelů považuje operační systém za něco, co jim jen umožňuje spouštět aplikace, ale jako takový jim toho nemá moc co nabídnout. S Windows 10 to ale neplatí. Systém nabízí jako svou součást mnoho nástrojů a služeb, které může každý učitel využít:

Bezpečnost na prvním místě – v rámci online výuky bezpečnost občas dostávala tzv. na frak. A asi si každý uvědomujeme, že by tomu tak být nemělo. Proto je součástí Windows 10 plnohodnotný antivirový bezpečnostní program, který má v sobě zabudovánu ochranu i proti nejzákeřnějšímu typu útoku – ransomware. To je ten, který vám zašifruje školní počítače a následně pak chce velké výkupné.

Rychlý pomocník – kdo z nás při práci na počítači nepotřeboval někdy pomoci. Díky nástroji Rychlý pomocník máte možnost se rychle spojit s druhou stranou, která má možnost se k vám připojit, vidět vaši plochu, a pokud k tomu svolíte, i ovládat váš počítač a pomoci vám. Rychlé, snadné a bez nutnosti jakéhokoliv stahování dalších nástrojů.

Editor videa – téměř nedílnou součástí online výuky se staly projekty. A tím může být i nějaké video. Nebo naopak jako škola chcete udělat video ze školní akce. Ve Windows 10 najdete plnohodnotný editor videa (stačí napsat Editor videa do nabídky Start) a můžete začít střihat, přidávat titulky, hudbu a dělat vše, co pro tvorbu videa potřebujete.

3D modely a smíšená realita – také jste viděli obrázky z jiných škol, jak se jim na školních lavicích zobrazují dinosauři, motory, sluneční soustava nebo buňky? Tak přesně to systém Windows 10 v sobě obsahuje také – stačí si pustit program Malování 3D, vybrat si v knihovně 3D modelů ten, který potřebujete, a přes funkci Hybridní realita jen začít promítat.

Doma jako ve škole

Základem efektivní výuky je mít všude přístup ke stejným nástrojům. Proto školy využívají služby jako jsou Office 365 nebo Teams, protože ví, že ať se připojí ve škole nebo doma, budou mít vše stejné. Není však podmínkou, aby se jednalo vždy jen o online nástroje. Třeba aplikace Word, Excel a PowerPoint má dnes velká část škol licencované formou pronájmu, který všem učitelům i žákům umožňuje instalovat tyto aplikace i na svá soukromá zařízení doma, a to na všechny podporované platformy a operační systémy.

Snadná správa

Správci IT technologií ve školách se staly ještě cennějšími než doposud. Mnoho škol poznalo, že se taková funkce prostě jen tak bokem dělat nedá. A i pro ně je možná teď ten správný čas k restartu toho, jakým způsobem spravují školní zařízení.

A tím je cloudová správa z prostředí internetového prohlížeče. Součástí pronájmového balíčku Microsoft 365 (který má mnoho škol, měst a krajů) je totiž i služba Intune/Endpoint Protection, která umožňuje správcům mimo jiné: